Westchester Students Named National Merit Semifinalists

Westchester Students Named National Merit Semifinalists

More than 100 students from Westchester county were announced as semifinalists in the 64th annual National Merit Scholarship Program, a program that recognizes academic achievement in high school students.

Last week, more than 100 high school students from a number of Westchester schools were chosen as semifinalists in the 64th annual National Merit Scholarship Program. The students are part of a pool of 16,000 semifinalists throughout the country. From those 16,000, 7,500 finalists will be picked to receive upwards of $32 million in scholarships. These scholarships will be announced next spring prior to college entrance.

This year’s semifinalists were chosen based on 2017 Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test (PSAT/NMSQT®) scores. They represent less than one percent of U.S. high school seniors.

Semifinalists from Westchester County are:

Ardsley High School

  • Maxwell T. Greenspoon
  • Melody S. Kim
  • Anya K. Mody
  • James Park
  • Nina S. Rosenberg

Briarcliff High School

  • Noah Benson
  • Benjamin N. Cooper
  • Andrew G. Van Camp

Bronxville High School

  • Joseph B. Kochansky
  • Anton G. Tarazi

Blind Brook High School

  • Goldfeld, Matias Goldfeld
  • Rachel E. Harris
  • Adena Kibel
  • Kidar Kooverjee
  • Agustin G. Otero

Byram Hills High School

  • Alan Chang
  • Joshua N. Freedman
  • Elyse J. Kanner
  • Emma S. Lucchino
  • David R. McDaniels
  • Jonah E. Schwam
  • Nicole A. Tissot

Croton-Harmon High School

  • Maya Deutchman
  • Francis G. Fedora
  • Sean Gardiner
  • Samantha F. Rubin
  • Sophia Tu

Dobbs Ferry High School

  • Zachar D. Hankewycz
  • Jamie Kramer
  • Remy O. Nammour

Edgemont High School

  • Danielle B. Duffalo
  • Ananya Gupta
  • Ananya L. Gurumurthy
  • Angie Jang
  • Christopher Liu
  • Andrea J. Lopreiato
  • Miranda Margulis-Ohnuma
  • Elizabeth Morton
  • Julianna Schalkwyk
  • Heather Schneps
  • Dhruv S. Sidhwani

Fox Lane High School

  • Tristan B. DaCunha
  • Isabella F. Pansini
  • Beatrice H. Pence
  • George S. Quinn
  • Diane K. Zhang

French American School Of New York

  • Mathieu D. Salz

Hackley School

  • Annika Braun
  • Henry K. Lin

Harrison High School

  • Eli F. Lapkin
  • Caroline Wong

Hastings High School

  • David B. Dayan
  • Aaron H. Forman
  • Emma G. Lew
  • Leonard H. Meenan-Pakin
  • Elliot Riesman-Tremonte
  • Anya van Hoogstraten

Hendrick Hudson High School

  • Kathleen A. Mahoney
  • Haley N. Merchant
  • Rachel Y. Moon
  • William S. Wohler

Horace Greeley High School

  • Massimiliano Z. da Sa
  • Ava M. Foster
  • Alan Gu
  • Nathan C. Huang
  • Anabelle Johnston
  • Samuel J. Kaplan
  • Kevin Liu
  • Matthew J. Lohrs
  • Sophie Nadel
  • Isha Puri
  • Ryan Renzulli
  • Aditi Singh
  • Kathleen M. Sternkopf
  • Kenta Togo
  • Anna Zhang
  • Aron Zhao
  • Catherine Zhu

Irvington High School

  • Ethan Chang
  • Braden C. Donoian
  • Chrysmine Wong

John F. Kennedy Catholic High School

  • Patricia M. Curtin

John Jay High School

  • Shunan J. Chang
  • Thomas M. Feinstein
  • James Lucassen
  • Ruby M. Potash
  • Conor T. Roberts
  • Jacob D. Tabs
  • Abigail G. Wilson
  • Fayth C. Wisehar

Lakeland High School

  • Alison D. Bretti
  • Jothi M. Ramsawamy

Mamaroneck High School

  • James T. Anderson
  • Jackson Derby
  • John F. Dillon
  • Joshua Nidus
  • Leah M. Roffman

Pelham Memorial High School

  • Elise Aronson
  • Rachel R. Brewer
  • Richard Che
  • Benjamin D. Glickman
  • Liam Ronan

Pleasantville High School

  • Andrew G. Skrzypczak.

Solomon Schecter School of Westchester

  • Alyx Bernstein
  • Aidan L. Golub
  • Ethan L. Mayblum

New Rochelle High School

  • Elizabeth Crocker
  • Joshua C. Glickman
  • Adam M. Jones
  • Edward W. Jones

Ossining High School

  • Emma J. Montgomery

Rye Country Day School

  • James Y. Chen
  • Sarah R. Colin
  • Esquivel Losada
  • Matias Esquivel Losada
  • Farrell, Joseph P. Farrell
  • Hackett, Alexander R. Hackett
  • Mia Hotsuki
  • Georgia A. Mandell
  • Mindy C. Pang
  • Jason C. Schnall
  • William I. Shabecoff
  • Nishan Shehadeh
  • Nicholas Tallis
  • Cvan Paasschen
  • Cecilia A. van Passchen.
  • Yang, Jialin

Rye High School

  • Nicholas J. Cich
  • Sonia I. Eckstein
  • Cynphnie Hsu
  • Alexandra Kirk
  • Benjamin Kuster
  • Katherine J. Langer
  • Jonathan Lloyd
  • Thomas S. Monaghan
  • Alexander J. Noga
  • Pranjal Srivastava

Rye Neck High School

  • Risa Liebmann
  • Delaney R. Park
  • Elen Tisnovsky

Sleepy Hollow High School

  • Luca B. Brown

Somers High School

  • Noah A. Sanz
  • Katherine Taylor

Scarsdale High School

  • Anika Agarwal
  • Zachary Berkson
  • Maya Bharara
  • Sarah M. Bock
  • Alex Brotman
  • Nico A. Cavalluzzi
  • Robert J. Ceske
  • Noam Cherki
  • Teckhua Chiang
  • Shamika S. Dhuri
  • Katelin Du
  • Hannah S. Lamport
  • Jenny Liu
  • Connor J. McCarthy
  • Kelly A. Rutherford
  • Samuel E. Saxon
  • Talia P. Schulhof
  • Elizabeth Sinyavin
  • Austin R. Tang
  • Zongbo Zhang

Ursuline School

  • Naomi C. Koh

Walter Panas High School

  • Riti Bhandarkar

Yonkers High School

  • Ameya S. Palav

Yorktown High School

  • Roopa Duvvi
  • Kevin E. Fink
  • Jasmine J. Laber
  • Tracey Lu
  • Eric J. Lu
  • Ryan M. Onatzevitch
  • Diane Yang

A complete list of semifinalists can be found here.


RELATED: Find Tutors and Test Prep in Westchester County

Academic Enrichment in Westchester